OriSpring 2017

10.03.2017

O jarních prázdninách zavítala část naší tréninkové skupiny, konkrétně Šklíbovi a Martin Flegl, na třídenní sprintové závody do Říma - Orispring 2017.

Než nastala soutěžní část výletu, podívali jsme se i na mnohá turisticky zajímavá místa. První zastávkou na naší cestě byla Florencie, kde jsme si prohlédli tamní významné stavby a historické památky (katedrálu Santa Maria del Fiore, sochu Davida na Piazzale Michelangelo nebo třeba slavný most Ponte Vecchio). V dalších dnech, ve čtvrtek, pátek a v sobotu, jsme se vydali přímo do Říma. Navštívili jsme Vatikán (Svatopetrské náměstí), Fontanu di Trevi, Piazza Venezia, Foro Romano, Colosseo a spoustu dalších. Mimo kulturního obohacení jsme si nemohli nechat ujít ani šanci vyzkoušet proslulou italskou kuchyni. Ochutnali jsme pizzu, lasagne, pastu (těstoviny), tiramisu a další speciality.

Samotné závody začínaly v pátek odpoledne a probíhaly až do neděle. I přes velkou únavu z předchozích turistických zážitků jsme se velmi těšili. První etapa se konala v parku Villa Borghese nedaleko Vatikánu. Název disciplíny byl "spriddle", ale vypadalo to jako trochu delší sprint v parku (trať M21 Elite měřila 5,3 km). Závod byl velmi rychlý a rozhodoval rychlejší běh a správný odběh od kontrol (mapa zde). Druhá etapa, middle, se konala v městské čtvrti Garbatella, na jih od Forum Romanum. Tato etapa nás mapově už pořádně prověřila. Závodní prostor tvořily dvorky a zahrady obytných domů, do kterých se vbíhalo úzkými průchody v plotech a zídkách. Trať M21 Elite byla dlouhá 4,6km a v půlce jsme absolvovali výměnu mapy. Na mapu se podívejte zde. Na poslední etapu jsme museli vyjet z Říma přibližně 35km na východ do městečka San Gregorio da Sassola, jehož doménou je velký středověký hrad. Tentokrát nás čekal už klasický sprint (trať M21 Elite měřila 2,4km). Tratě začínaly v parku, dost pršelo, takže strmé stoupání v některých místech nám dalo pěkně zabrat. V prostředních částech tratí jsme závodili v dlouhých ulicích městečka, což byla rychlá spojovací část závodu. To nejlepší přišlo až v závěru. Pořadatelé nás zavedli do úzkých uliček se strmými schody, typickými pro stará a podhorská italská městečka. Vše bylo tak malé, že i na mapu 1:4000 nám museli pořadatelé přidat výřez 1:3000 (mapa zde).

A výsledky také nebyly k zahození. Celkové pořadí se počítalo součtem časů všech tří etap. Verča (W16) s Martinem (M14) ve svých kategoriích zvítězili a Jana (W35) s Honzou (M35) skončili na třetích místech. Já jsem závodil v elitní kategorii, ale i přes zdravotní trable jsem s výsledkem celkem spokojený (12. místo).

Michal